O mně

Helena Kalambová, lyricko-koloraturní sopranistka, zpěvačka a songwriterka, která se hudebně vyjadřuje i mimo obor klasické hudby. „Helena je výborná operní zpěvačka, která má chuť a talent se vyjadřovat i svou vlastní tvorbou. Je otevřená modernímu zvuku a pojetí, ochotná přizpůsobit svůj projev jinému žánru”, napsala o ní hudební producentka, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková. 

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Pardubicích a svůj magisterský titul získala v roce 2019 na Katedře zpěvu Fakulty umění v Ostravě. Kromě barokního repertoáru, který byl jejím hlavním absolventským těžištěm, svůj výstup zakončila rolí Královny noci z Mozartovy opery Kouzelná flétna. Její další kroky vedly ke spolupráci s barokními soubory, jimiž byly například Czech Ensemble Baroque nebo Ensemble Inégal. Vedle toho se představila s Janáčkovým komorním orchestrem, nebo na festivalu soudobé hudby NODO v Ostravě v (ne)opeře Hibiki, Hibiki, vzhmoť skladatele Marka Keprta. Ve Slezském divadle v Opavě nedávno vystoupila jako Gabriel/Eva ve scénickém provedení Haydnova oratoria Stvoření. Aktuálně spolupracuje s Ensemble Damian, kde se představila hned v několika barokních operách, a s Musicou Floreou v čele s dirigentem Markem Štrynclem. Byla semifinalistkou soutěže Concorso Musica Sacra v Římě či  finalistkou v kategorii Píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

K vlastní tvorbě ji přivedla potřeba vyjádřit se svým hudebním cítěním, které by vycházelo více z ní samotné. Ze začátku vystupovala pouze sólově s klavírem, ale postupně se k ní přidali i další muzikanti v obsazení klavír, basklarinet a bicí. Na začátku vydala několik demo písní (Touha, Den a noc, Láskybol, Dva světy) a byla pozvána do Českého rozhlasu Pardubice. Následně v roce 2022 vyšel její první oficiální debutový singl Slova, který vznikl ve spolupráci s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou. Do budoucna by ráda vytvořila koncepční album, jehož součástí by byl i tento debutový singl.