O mně

Helena Kalambová – lyricko-koloraturní soprán

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Pardubicích a svůj magisterský titul získala v roce 2019 na Katedře zpěvu Fakulty umění v Ostravě u doc. MgA. Evy Dřízgové. Kromě barokního repertoáru, který byl jejím hlavním absolventským těžištěm, svůj výstup zakončila rolí Královny noci z Mozartovy opery Kouzelná flétna. Její další kroky vedly ke spolupráci s barokními soubory, jimiž byly například Czech Ensemble Baroque nebo Ensemble Inégal. Vedle toho se představila s Janáčkovým komorním orchestrem, nebo na festivalu soudobé hudby NODO v Ostravě v (ne)opeře Hibiki, Hibiki, vzhmoť skladatele Marka Keprta. Ve Slezském divadle v Opavě vystoupila jako Gabriel/Eva ve scénickém provedení Haydnova oratoria Stvoření. Aktuálně spolupracuje s Collegium Marianum, Ensemble Damian nebo s Musicou Floreou. Byla semifinalistkou soutěže Concorso Musica Sacra v Římě či  finalistkou v kategorii Píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Helena Kalambová – autorský projekt

Nadžánrové písničkářství s jemnými prvky klasiky, etna a popu, které jsou protkané melancholií až snovostí. Tak by se dal charakterizovat zprvu sólový autorský projekt Heleny Kalambové. Rodit se začal v roce 2020, kdy autorka chtěla své profesní zkušenosti protnout s jinými žánry a více experimentovat. Veřejnosti se oficiálně představila v roce 2022 debutovou písní Slova, která vznikla ve spolupráci s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou. Během tohoto období vystupovala již ve formaci Tria, které postupně vyústilo až po kompletní kapelu složenou z výborných inovativních muzikantů jimiž jsou: Jan Kubín (klavír), Jakub Eben (bicí), Jan Neruda (baskytara), Jaroslav Škuta (basklarinet, klarinet).

Tento rok se chystá společně s Beatou Hlavenkovou a s kapelou doplnit píseň Slova koncepčním albem, které by veřejnosti představilo širší tvorbu tohoto projektu.

„Helena je výborná operní zpěvačka, která má chuť a talent se vyjadřovat i svou vlastní tvorbou. Je otevřená modernímu zvuku a pojetí, ochotná přizpůsobit svůj projev jinému žánru”, napsala o ní hudební producentka, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková.