O mně

Helena Kalambová / lyricko-koloraturní soprán

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Pardubicích a svůj magisterský titul získala v roce 2019 na Katedře zpěvu Fakulty umění v Ostravě u doc. MgA. Evy Dřízgové. Kromě barokního repertoáru, který byl jejím hlavním absolventským těžištěm, svůj výstup zakončila rolí Královny noci z Mozartovy opery Kouzelná flétna.

Její další kroky vedly k projektové spolupráci s barokními soubory, jimiž byly například Czech Ensemble Baroque nebo Ensemble Inégal. Vedle toho se představila s Janáčkovým komorním orchestrem, nebo na festivalu soudobé hudby NODO v Ostravě v (ne)opeře Hibiki, Hibiki, vzhmoť skladatele Marka Keprta. Ve Slezském divadle v Opavě vystoupila jako Gabriel/Eva ve scénickém provedení Haydnova oratoria Stvoření. Tento rok se také představila na festivalu Händel Festspiele Halle v opeře Alessandro Severo, kde ztvárnila pod vedením Collegium Marianum roli Claudia.

Aktuálně spolupracuje s Ensemble Damian nebo s Musicou Floreou. Byla semifinalistkou soutěže Concorso Musica Sacra v Římě či  finalistkou v kategorii Píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Helena Kalambová & kapela/ autorský projekt

Nadžánrové písničkářství s jemnými prvky klasiky, etna, folku a popu, které jsou protkané melancholií epickou intimitou až snovostí. Skladby jsou zajímavé impresně niterným sdělením v textech a rozmáchlostí v instrumentaci a melodice. Takto by se dal charakterizovat zprvu sólový autorský projekt Heleny Kalambové, který protíná s kariérou operní zpěvačky.

Do projekt si přizvala talentované muzikanty, kteří díky bohaté instrumentaci pomáhají dotvářet celkový ráz písní. Jsou jimi Jakub Eben – bicí, Jan Kubín – piano, saxofon, Jan Neruda – baskytara a Lukáš Velemínský – kytara, piano. 

Minulý rok vydala Helena Kalambová svůj debutový singl Slova, na kterém pracovala společně s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou. Kromě koncertů ji letos na podzim s kapelu čeká nahrávání EP, které na singl Slova naváže.

„Helena je výborná operní zpěvačka, která má chuť a talent se vyjadřovat i svou vlastní tvorbou. Je otevřená modernímu zvuku a pojetí, ochotná přizpůsobit svůj projev jinému žánru”

napsala o ní hudební producentka, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková.