O mně

Helena Kalambová – lyricko-koloraturní soprán

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Pardubicích a svůj magisterský titul získala v roce 2019 na Katedře zpěvu Fakulty umění v Ostravě u doc. MgA. Evy Dřízgové. Kromě barokního repertoáru, který byl jejím hlavním absolventským těžištěm, svůj výstup zakončila rolí Královny noci z Mozartovy opery Kouzelná flétna. Její další kroky vedly ke spolupráci s barokními soubory, jimiž byly například Czech Ensemble Baroque nebo Ensemble Inégal. Vedle toho se představila s Janáčkovým komorním orchestrem, nebo na festivalu soudobé hudby NODO v Ostravě v (ne)opeře Hibiki, Hibiki, vzhmoť skladatele Marka Keprta. Ve Slezském divadle v Opavě vystoupila jako Gabriel/Eva ve scénickém provedení Haydnova oratoria Stvoření. Aktuálně spolupracuje s Collegium Marianum, Ensemble Damian nebo s Musicou Floreou. Byla semifinalistkou soutěže Concorso Musica Sacra v Římě či  finalistkou v kategorii Píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Helena Kalambová – autorský projekt

Vedle klasické hudby si Helena Kalambová vytvořila roku 2020 svůj autorský projekt, kde funguje jako zpěvačka a songwriterka. Projekt v sobě nese formy nadžánrového písničkářství s prvky popu či folku.

Veřejnosti se oficiálně představila v roce 2022 debutovou písní Slova, která vznikla ve spolupráci s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou, s níž letos pracuje na koncepčním albu. Nedílnou součástí projektu se stala také kapela složená z výborných mladých muzikantů. Jsou jimi Jan Kubín (klavír), Jakub Eben (bicí), Jan Neruda (baskytara), Jaroslav Škuta (basklarinet, klarinet).

„Helena je výborná operní zpěvačka, která má chuť a talent se vyjadřovat i svou vlastní tvorbou. Je otevřená modernímu zvuku a pojetí, ochotná přizpůsobit svůj projev jinému žánru”, napsala o ní hudební producentka, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková.