O mně

Helena Kalambová / lyricko-koloraturní soprán

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Pardubicích a svůj magisterský titul získala v roce 2019 na Katedře zpěvu Fakulty umění v Ostravě u doc. MgA. Evy Dřízgové. Svůj absolventský výstup zakončila rolí Královny noci z Mozartovy opery Kouzelná flétna. Repertoárovým těžištěm se ji stala především hudba období baroka, klasicismu a bel canta.

Profesní kroky vedly následně k projektové spolupráci s barokními soubory, jimiž byly například Czech Ensemble Baroque nebo Ensemble Inégal. Vedle toho se představila s Janáčkovým komorním orchestrem (oratorium Il Davide – Ditters), nebo na festivalu soudobé hudby NODO v Ostravě v (ne)opeře Hibiki, Hibiki, vzhmoť skladatele Marka Keprta. Ve Slezském divadle v Opavě vystoupila ve dvojroli (archanděl Gabriel/Eva) ve scénickém provedení Haydnova oratoria Stvoření, které divadlo dělalo ve spolupráci se soutěží Musica Sacra – Roma. Letošní rok se představila na prestižním festivalu Händel Festspiele Halle, kde v opeře Alessandro Severo ztvárnila pod vedením Collegium Marianum roli Claudia.

Dlouhodobě spolupracuje s Ensemble Damian nebo s Musicou Floreou, kde se představila hned v několika barokních, nebo klasicistních operách. Vedle toho vystupuje i koncertně. Byla semifinalistkou soutěže Concorso Musica Sacra v Římě či finalistkou v kategorii Píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Helena Kalambová & kapela/ autorský projekt

„Nadžánrové písničkářství s jemnými prvky klasiky, etna, folku a popu, které jsou protkané melancholií epickou intimitou až snovostí. Skladby jsou zajímavé impresně niterným sdělením v textech a rozmáchlostí v instrumentaci a melodice…“ Takto by se dal charakterizovat autorský projekt Heleny Kalambové, který protíná už čtyři roky s kariérou operní zpěvačky. Její první kroky byly komorní, vystupovala pouze s klavírem. Písně v té době tvořily most mezi klasickou hudbou a čistě písničkářským stylem. Vycházela z lidových textů, nebo k hudbě psala texty vlastní. Postupně si ale říkala o pozornost větší instrumentace a formace se rozrostla do tria. „Stěžejním nástrojem byl pro mě v triu basklarinet/klarinet, který má nádhernou hřejivou barvu. Chtěla jsem tím dosáhnout zajímavého zvukového spojení. V tomto obsazení se nám podařilo odehrát několik úspěšných menších koncertů. Cítila jsem ale, že většina písní stále potřebuje větší kapelní zvuk. Rozhodla jsem se proto do projektu přizvat další skvělé muzikanty, kteří pomáhají svou instrumentací dotvářet celkový zvuk.“

Kapelu tvoří Jakub Eben – bicí, Jan Kubín – piano, saxofon, Nicolas Gatto – baskytara a Lukáš Velemínský – kytara, piano.“

V roce 2022 Helena Kalambová vydala debutový singl Slova, na kterém se podílely společně s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou. První oficiální vlaštovka, kterou se představila i jinak, než interpretka klasické hudby. Rok 2024 přinesl pak očekávanou novinku – EP Skrze tmu.

EP Skrze tmu (* 2024) je průřezem čtyřleté songwriterské tvorby Heleny Kalambové. Album nahrála společně se svou kapelou ve studio Soundevice a Czechmate studio. Na celém EP se podílela hudební producentka a držitelka ceny Anděl Beata Hlavenková, se kterou autorka již dříve spolupracovala. „Beatiny základy plynou i z proudu klasické hudby. V tom jsem cítila společnou nit a také určité pochopení pro mou pozici operní zpěvačky. Nacházely jsme chemii, která dokáže čerpat jak z moderního zvuku, tak právě z jemných prvků klasiky, a je autentická. To bylo pro mě nesmírně důležité,” dodává autorka

Album je mozaikou mikro katarzních příběhů na téma touhy, naděje, hledání vnitřní svobody. V každé písni najde posluchač různorodé prvky od jemných synth beatů po zvuk temně kulatého piana v impresionisticky intimní náladě.

Na mixu písní pracoval Tomáš Fuchs (Pod kabát mi neprší), Patrick Karpentski (Nad zemí, Svatební kvítí) a Adam Pakosta (Vzkaz na zdi, Skrze tmu). Celkový mastering byla práce Adama Pakosty. Výjimku tvoří píseň Slova, kde mix i master dělal Lukáš Martínek. Textově se na albu podílel Martin Kyšperský (Pod kabát mi neprší, Nad zemí).

Celé album by se nedotočilo díky finanční podpoře mecenášů EP, kterými se stali: Václav Krajc, Jirka P., Josef Kalamba a také další podporovatelé z platformy DONIO. Děkuji z celého srdce! ❤️

Info EP:

Helena Kalambová – hudba, zpěv, vokály, texty, sound design, Jan Kubín – klavír
Jakub Eben – bicí, Lukáš Velemínský – kytara
Jan Neruda – basová kytara
Beata Hlavenková – produkce, synths, vokál, aranžmá, klavír

Adam Pakosta – master, mix
Tomáš Fuchs – mix
Patrick Karpentski – mix, sound design
Martin Kyšperský – texty

Tma je jako přechod do jiné sféry bytí.

Na jejím konci nacházíme světlo poznání – skrze tmu…