O mně

Helena Kalambová, lyricko-koloraturní soprán

Vystudovala zpěv na konzervatoři v Pardubicích a svůj magisterský titul získala v roce 2019 na Katedře zpěvu Fakulty umění v Ostravě u doc. MgA. Evy Dřízgové. Kromě barokního repertoáru, který byl jejím hlavním absolventským těžištěm, svůj výstup zakončila rolí Královny noci z Mozartovy opery Kouzelná flétna. Její další kroky vedly ke spolupráci s barokními soubory, jimiž byly například Czech Ensemble Baroque nebo Ensemble Inégal. Vedle toho se představila s Janáčkovým komorním orchestrem, nebo na festivalu soudobé hudby NODO v Ostravě v (ne)opeře Hibiki, Hibiki, vzhmoť skladatele Marka Keprta. Ve Slezském divadle v Opavě vystoupila jako Gabriel/Eva ve scénickém provedení Haydnova oratoria Stvoření. Aktuálně spolupracuje s Ensemble Damian, kde se představila hned v několika barokních operách, a s Musicou Floreou. Byla semifinalistkou soutěže Concorso Musica Sacra v Římě či  finalistkou v kategorii Píseň na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech.

Kromě klasické hudby si Helena Kalambová vytvořila i svůj hudební autorský projekt, kde funguje jako zpěvačka, songwriterka a textařka. Projekt doplňuje doprovodná kapela složená s výborných muzikantů ve složení Jiří Urgošík (klavír), Jakub Eben (bicí), Jan Neruda (baskytara), Jaroslav Škuta (basklarinet, klarinet). Její první oficiální debutová píseň Slova vznikla ve spolupráci s hudební producentkou Beatou Hlavenkovou, se kterou aktuálně chystá koncepční album.

„Helena je výborná operní zpěvačka, která má chuť a talent se vyjadřovat i svou vlastní tvorbou. Je otevřená modernímu zvuku a pojetí, ochotná přizpůsobit svůj projev jinému žánru”, napsala o ní hudební producentka, skladatelka a klavíristka Beata Hlavenková.